Psychologická a fyzická impotencia

Impotencia (alebo aj erektilná dysfunkcia) je veľmi komplexnou témou, vyžadujúcou si dokonalú anamnézu pacienta. Bez preskúmania zdravotného stavu konkrétneho prípadu nemožno zvoliť vhodnú liečbu. Preto si treba uvedomiť, že impotencia môže mať rôzne príčiny, psychologické, fyzické alebo dokonca ich kombináciu. Príčinu impotencie sa nepodarí diagnostikovať iba u mizivého percenta pacientov.

Psychologická impotencia

Psychika môžem byť veľkým nepriateľom pevnej erekcie. Ak je Váš fyzický stav úplne v poriadku, no aj napriek tomu máte stále problém so slabou erekciou, problém je pravdepodobne vo Vašej hlave. Ak je impotencia spôsobená výhradne psychologickým faktorom, môže sa objaviť len tak, znenazdajky. Príčinou môže byť napríklad hádka vo vzťahu, starosti ohľadne financií, stres v práci, či akýkoľvek iný problém, kvôli ktorému sa strachujete alebo Vás ťaží na srdci.

Spúšťačom erektilnej dysfunkcie môže byť napríklad aj zlyhanie v posteli.

Najčastejším spúšťačom impotencie sú psychologické problémy.

Najčastejším spúšťačom impotencie sú psychologické problémy.

Ak k nemu príde, muž má tendenciu strachovať sa, ako bude jeho penis “fungovať” pri najbližšom sexe. Takéto depresívne stavy sú veľmi častou príčinou, preto si z občasného zlyhania netreba robiť príliš ťažkú hlavu. Nie je potrebné ho liečiť, až kým sa z neho nevyvinú pravidelné problémy s erekciou.

Fyzická impotencia

Narozdiel od psychologicke sa fyzická impotencia vyvíja dlhšie a postupne. Jej podstatou môže byť jeden z troch nasledujúcich základných funkčných problémov:

 • Porucha spúšťania je dôsledkom narušení mechanizmov, ktoré po pokyne nervového systému uvoľňujú do tela chemické látky potrebné pre zabezpečenie erekcie. Žiadna alebo len slabá erekcia je pomerne častým dôsledkom nedostatku hormónov, hormonálnych porúch, sklerózy multiplex, zranení chrbtice, či následkom nepodarenej operácie panvy.
 • Poruchy napĺňania sú dôsledkom slabého prítoku krvi do penisu. Neschopnosť dosahovania pevnej erekcie môže byť spôsobená zablokovanou artériou, vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu, môže však rovnako byť aj následkom zranenia panvy alebo liečby na cukrovku.
 • Poruchy uskladnenia krvi sú spôsobené príliš rýchlym unikaním nahromadenej krvi z
  Impotenciu spôsobuje aj množstvo fyzických faktorov.

  Impotenciu spôsobuje aj množstvo fyzických faktorov.

  penisu. Ak k tejto poruche dôjde, muž má problém udržať erekciu na dostatočne dlhý čas, aby mu postačila na kvalitný sex. Príčiny vzniku tejto ťažkosti sú podobné ako v predchádzajúcom bode – najčastejšie ide o následok vysokého krvného tlaku, cukrovky, fajčenia, zranení panvy a veľmi vysokého cholesterolu.

Dobrou správou je, že poruchy erekcie, ktoré vyplývajú z porúch zdravotného stavu človeka, možno úspešne liečiť.

Aké je riešenie? Ak ide o psychickú príčinu, ktorú si uvedomujete, skúste ju odstrániť. Ak sa vám to nedarí a k občasným zlyhaniam stále dochádza, skúste niektorý z voľno predajných výživových doplnkov na podporu erekcie online, vďaka ktorým si pomôžete rýchlo a jednoducho.

 

EREXAN, ZEREX a VIMAX sú najobľúbenejšou voľbou stoviek slovenských mužov.

recenzie produktov recenzie produktov

Choroby, ktoré spôsobujú slabú erekciu

 1. Ochorenia obehovej sústavy spôsobujú poruchy erekcie najčastejšie. Aby sme boli konkrétnejší, slabú erekciu spôsobuje nielen vysoký krvný tlak, kôrnatenie ciev (ateroskleróza) ale aj zlyhanie iných procesov, ktoré sú prepojené s krvným obehom. Podobne ako slabý krvný obeh, ktorý nedostatočne zásobuje srdce krvou, môže spôsobiť infarkt, tak aj slabé zásobovanie penisu krvou vyvoláva impotenciu. Vážnym problémom je aj stav, keď sa žily v penise nedokážu zúžiť tak, aby z nich počas erekcie neunikala krv. Takéto “presakovanie” krvi totiž spôsobuje zlyhanie erekcie pomerne často.
 2. Cukrovka je druhou najčastejšou príčinou impotencie, pretože táto choroba ovplyvňuje nielen krvný obeh, ale aj nervy. Ak dôjde k porušeniu nervov, mozog nedokáže správne vysielať sexuálne stimuly, ktoré vytvárajú erekciu. Štatistika je neúprosná – až polovica mužov, ktorí majú diagnostikovaný diabetes, majú problém dosahovať erekciu vo veku nad 55 rokov.
 3. Operácie panvy, počas ktorých dôjde k nechcenému poškodeniu alebo preseknutiu
  Absolvovali ste operáciu? Aj tá môže byť príčinou impotencie.

  Absolvovali ste operáciu? Aj tá môže byť príčinou impotencie.

  nervu v okolí prostaty, močového mechúra či hrubého čreva, môžu vyústiť v impotenciu. Erektilnú dysfunkciu môže spôsobovať aj ožarovanie oblasti panvy počas liečby rakoviny.

 4. Ochorenia nervov a neurologické problémy, ovplyvňujúce nervový systém, sú ďalšou príčinou vzniku impotencie. Najčastejšie ide o sklerózu multiplex, Parkinsonovu chorobu alebo poškodenia miechy.
 5. Poruchy endokrinnej sústavy, ktoré môžu spôsobovať znižovanie hladiny testosterónu či hormónov štítnej žľazy, ovplyvňujú aj kvalitu erekcie. Ťažkosti môže spôsobovať aj nadmerná tvorba hormónu prolaktín, ktorá u mužov spôsobuje pokles libida, potencie a aj neplodnosť.

Pod vzniknutú erektilnú dysfunkciu sa často podpisujú aj lieky, ktoré pacienti užívajú počas liečby týchto chorôb. Ak sa vyskytne, treba o tom informovať lekára. Okrem predpísaných liekov ju však spôsobuje aj konzumácia nelegálnych drôg, preto sa ich užívaniu vyvarujte.

Psychologická a fyzická impotencia
4.3 (86.25%) 16 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist TOPlist