Obriezka

Pod názvom obriezka (cirkumcízia) rozumieme nenáročný chirugický zákrok, účelom ktorého je odstránenie predkožky penisu. Ide o bežnú procedúru, ktorú v určitých častiach sveta podstúpi každý novorodený chlapec. Obriezka u detí je jednou z najstarších operácií vôbec.

Vykonáva sa však aj v dospelosti a to najmä zo zdravotných (najčastejšie kvôli fimóze) či estetických dôvodov. A hoci sa nám obriezka spája najmä so Židmi, čoraz častejšie ju podstupujú aj muži na Slovensku. V súčasnej dobe je obrezaných cca 25% chlapov po celom svete.

Kde sa vykonáva obriezka?

Mužská obriezka sa vykonáva v ambulancií urológa alebo v nemocnici. V prípade nemocničného zákroku sa treba pripraviť na niekoľkodňovú hospitalizáciu, preto väčšina mužov volí špecializované ambulancie, kde sa obriezka vykonáva v lokálnej anestézií. V takomto prípade sa pacient vyhne aj akémukoľvek predoperačnému vyšetreniu.

Obriezka sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézií.

Obriezka sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézií.

Pred samotným zákrokom je do oblasti koreňa penisu aplikované znecitlivujúce lokálne anestetikum, vďaka ktorému je tento zákrok absolútne bezbolestný. Po odstránení predkožky sa rana šije špeciálnymi niťami, ktoré po čase samé vypadnú a preto pacient nemusí absolvovať nepríjemné vyberanie stehov. Celý proces obriezky – od prípravy až po pooperačné ošetrenie trvá približne 40 minút.

Rany by sa mali pacientovi zahojiť do 10 – 14 dní. Počas tohto obdobia by sa páni mali vyvarovať dlhšiemu pobytu vo vode, ale aj náročnejším fyzickým aktivitám, počas ktorých by mohlo dôjsť k natrhnutiu stehov alebo zápalu rany. Samozrejmosťou je aj pravidelné ošetrovanie rany, o ktorom lekár pacienta vždy poučí.

Cena obriezky

Cena obriezky samozrejme závisí od konkrétneho cenníku zariadenia. Samotný zákrok vás vyjde na cca 300€. Prirátať si však treba prípadné konzultácie pred a po operácií a všetky výdavky, ktoré nie sú hradené poisťovňou. Ak si už pacient vybral konkrétne zariadenie, tak je dobré informovať sa o cenách zákroku vopred.

Výhody obriezky

Najznámejším a najčastejším dôvodom obriezky je samozrejme ten náboženský. V modernej spoločnosti sa však čoraz viac začína prihliadať aj na iné benefity, medzi ktoré patria aj tieto:

  • zníženie rizika prenosu vírusu HIV a HPV infekcie
  • zníženie výskytu zápalu pošvy partnerky (spôsobeného baktériami, kvasinkovou alebo plesňovou infekciou)
  • zníženie rizika vzniku rakoviny penisu a genitálnych bradavíc
  • oddialenie predčasnej ejakulácie

Sex po obriezke

Sex možno začať praktizovať najskôr 4 týždne po obriezke

Sex možno začať praktizovať najskôr 4 týždne po obriezke

V prvom rade treba podotknúť, že obriezka nemá žiaden negatívny vplyv na erekciu a nemôže spôsobovať erektilnú dysfunkciu. Pacient sa tiež nemusí obávať toho, že po zákroku bude jeho penis menší.

Sex po obriezke možno začať plnohodnotne praktizovať o približne 4 až 5 týždňov.

Možné komplikácie

Medzi bežné pooperačné stavy patrí opuch, ktorý však neohrozí vaše zdravie. Vyskytuje sa však aj krvná zrazenina a pacient môže pociťovať mierne bolesti. Tieto nepríjemnosti postupne samé vymiznú. Výnimočnou komplikáciou je zápal rany a krvácanie, ktoré sa objavujú v prípade nedodržania odporúčaní lekára a nedostatočnom ošetrovaní rany.

Video o obriezke

V prípade záujmu si môžete pozrieť aj nasledujúce vzdelávacie video, v ktorom je stručne popísaný celý proces.

https://www.youtube.com/watch?v=r7T9muqv7bY

Obriezka
3.5 (70%) 22 votes

Jedna myšlienka na “Obriezka

  1. Aneta

    Dobry den mojmu manzelvi odporučili chirugicky odctranit obriezku ale ma cukrovku chcem sa spitat ci mu nieco hrozi ked to postupi vopret dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist TOPlist