Najčastejšie ochorenia penisu

Penis je mužský pohlavný orgán, ktorý plní vylučovaciu a rozmnožovaciu funkciu. Pohlavný úd je, rovnako ako aj každá iná časť ľudského tela, náchylný na zranenia a hneď niekoľko ochorení, ktoré si dnes predstavíme…

Choroby a ochorenia penisu

 • Erektilná dysfunkcia: ide o snáď najčastejšie sa vyskytujúci problém, ktorý v súčasnej dobe trápi čoraz viac starších i mladších chlapov. Muž, ktorý trpí touto poruchou erekcie, nie je schopný dosiahnuť dostatočnú pevnosť stoporeného penisu. Pohlavný styk v tomto prípade nie je možný. Najčastejšou príčinou erektilnej dysfunkcie je arterioskleróza či ochorenia srdca.
 • Priapizmus: nepríjemné, veľmi bolestivé a tak isto aj nebezpečné ochorenie, prejavujúce sa abnormálne dlho erekciou, ktorá spravidla pretrváva až niekoľko hodín. A to aj napriek absencií akýchkoľvek sexuálnych stimulov.
 • Parafimóza: nebezpečný stav, počas ktorého sa predkožka penisu zasekne za žaluďom a nedá sa vrátiť späť na svoje pôvodné miesto. Toto ochorenie si vyžaduje akútnu lekársku pomoc.
 • Kvapavka (gonorea): toto známe ochorenie, ktoré sa prenáša počas nechráneného sexu, má na svedomí baktéria Neisseria gonorrhoeae. U muža sa prejavuje najmä hustým výtokom z penisu, ale aj bolesťou alebo opuchom penisu, semienníkov, či nepríjemným pálením počas močenia. Ženy v prípade nákazy trápia bolesti podbruška, výtoky z vagíny či krvácanie mimo cyklu. Kvapavka sa v súčasnosti lieči užívaním antibiotík.
Ochorenia penisu sa často liečia tabletkami.

Ochorenia penisu sa často liečia tabletkami

 • Balanitída: ide o zápalové ochorenie žaluďa penisu, prejavujúce sa začervenaním, opuchom, svrbením či bolesťami penisu. Lieči sa antibiotikami alebo antimykotikami.
 • Chlamýdie: jedna z najznámejších pohlavných chorôb, ktorú vyvoláva baktéria Chlamydia Trachomatis. Prenáša sa najmä počas nechráneného sexu. Jej nebezpečenstvo spočíva najmä v znižovaní kvality spermií, vedie teda k výskytu porúch plodnosti. U žien toto ochorenie spôsobuje zápaly alebo aj zrasty v brušnej dutine.
 • Genitálne bradavice (kondylómy): nákazlivé sexuálne prenosné ochorenie, počas ktorého možno pozorovať výskyt väčšieho množstva bradavíc po celej dĺžke penisu. Chorobu, ktorú vyvoláva papilomavírus (HPV), nemožno úplne vyliečiť, lekár vám však dokáže predpísať lieky na zmiernenie príznakov.
 • Hypospádia: vrodený defekt, pri ktorom sa vývod močovej trubice nenachádza na v prednej časti penisu, ale na jeho zadnej časti. Táto porucha sa rieši operáciou.
 • Genitálny herpes: vysoko nákazlivá pohlavná choroba, ktorou sa možno nakaziť počas nechráneného sexu. Spôsobujú ju vírusy HSV-1 a HSV-2. Príznaky asi netreba príliš popisovať – množstvo malých pľuzgierikov a vriedkov, svrbenie penisu, citlivosť v oblasti genitálií. U žien možno pozorovať výtok a svrbenie v pošve. Sex je v prípade nákazy veľmi bolestivý. Toto ochorenie sa bohužiaľ nedá liečiť a preto sa výskyt herpesu u postihnutého človeka opakuje viackrát za život.
Včasná diagnostika ochorenia penisu skráti dobu liečby.

Včasná diagnostika ochorenia penisu skráti dobu liečby.

 • Peyronieho choroba: abnormálne zakrivenie penisu, ktoré sa môže vyskytnúť u dospelého muža napríklad ako dôsledok prekonaného zranenia. Zakrivenie, ale aj bolestivá erekcia je spôsobené vytváraním tuhého nepružného tkaniva pozdĺž penisu. Liečba závisí od včasnej diagnózy – injekčné podávanie viacerých účinných látok / v náročnejších prípadoch operácia.
 • Rakovina penisu: ide o naozaj vzácne ochorenie, ktoré sa však predsalen občas vyskytne. Riziko výskytu rakoviny penisu znižuje obriezka.
 • Mikropenis: lekári týmto pojmom označujú abnormálne malý penis. Choroba sa dá diagnostikovať hneď po narodení a lieči sa testosterónovými injekciami a hormónom gonadotropín, ktorý podporuje rast pohlavných orgánov.
 • Syfilis: ide o známu pohlavnú chorobu, ktorú spôsobuje baktéria Treponema pallidum. Prvým symptómom ochorenia je objavenie sa tvrdého vredu tmavej farby na penise príp. vagíne. Baktéria okrem pohlavných orgánov napáda aj mozog, srdce, kožu či kosti, preto je nutné podrobiť sa lekárskej starostlivosti.
 • Uretritída: zápalové ochorenie močovej trubice, ktoré je sprevádzané bolesťami počas močenia a výtokom z penisu. Lieči sa antibiotikami.
Najčastejšie ochorenia penisu
3.7 (73.33%) 3 votes

Jedna myšlienka na “Najčastejšie ochorenia penisu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist TOPlist