Prostata – funkcia, zväčšená prostata príznaky a liečba

Čo je prostata? Je to časť mužskej pohlavnej sústavy, žľaza veľkosti gaštana, nachádzajúca sa pod močovým mechúrom. Prechádza ňou močová rúra a zároveň v nej ústia semonovody a vývody semenných mechúrikov.

Stavba prostaty a jej vyšetrenie

Primárna funkcia prostaty je tvorba tekutiny pre ejakulát (spermie v kombinácií tekutinou, ktorá sa tvorí práve v semenných mechúrikoch). Ejakulát sa v nej zmiešava s bielkovinou PSA (prostatický špecifický antigén) a dochádza k jeho skvapalneniu. Pred ejakuláciou dochádza k vytlačeniu ejakulátu z prostaty do močovej rúry.

Ochorenia prostaty

Poznáme hneď niekoľko ochorení. Najčastejšie ide o zápaly a o rakovinu – teda nádorové ochorenia (zhubné a nezhubné). Liečbu musí vždy vykonávať skúsený urológ, ktorý najlepšie  rozhodne, či je potrebné nasadiť tabletky, operovať, alebo postačí iba zmeniť životné návyky.

Aby ste predišli zbytočným komplikáciám, odporúčame Vám navštevovať urológa v rámci prevenčných prehliadok. U mužov, ktorí dosiahli vek 40 rokov, sú tieto kontroly raz za 3 roky úplne bezplatné.

✅ Prostanax – pre zdravú prostatu

Prostanax - výživový doplnok pre podporu zdravia prostatyPrírodný výživový doplnok Prostanax s obsahom Saw Palmetto, Pŕhľavy dvojdomej a zinku a pomáha predchádzať riziku vzniku zápalov prostaty. 

✅ normalizovanie funkcie prostaty

✅ protizápalové účinky

✅ optimalizuje funkciu močovej sústavy

✅ podporuje rast vlasov u mužov

✅ podporuje reprodukčnú schopnosť muža

 

Viac informácií

Zväčšená prostata – príznaky a liečba

Veľmi častou nepríjemnosťou, sužujúcou mužov nad 60 rokov, je zväčšenie prostaty (tzv. benígna hyperplázia prostaty). Keďže sa prostata neustále zväčšuje, dochádza k stláčaniu močovej rúry, čo spôsobuje problémy, medzi ktoré patrí časté močenie, slabý prúd moču, pocity nedostatočného vyprázdnenia mechúra, neočakávané naliehavé nutkanie na močenie, či niekoľkonásobné prebúdzanie sa počas noci s potrebou navštívenia wc.

Normálna vs. zväčšená prostata

Zväčšená mužská prostata môže dokonca spôsobovať pravidelné infekcie močového traktu, z ktorých sa dokáže vyvinúť až vážne poškodenie obličiek. Preto ak pociťujete akékoľvek ťažkosti pri močení, vyhľadajte čím skôr urológa.

Liečba zväčšenej prostaty je odporučená v prípade, že Vám symptómy príliš znepríjemňujú život, prípadne ak veľkosť prostaty ovplyvňuje správne fungovanie a zdravotný stav močového traktu.

Tento problém sa dá odstrániť buď chirurgicky – ostránením vnútornej časti prostaty prípadne jej narezaním alebo celkovým odstránením. Jednoduchšie prípady možno riešiť liekmi, uvoľňujúcimi svalové tkanivo prostaty.

Ako prevenciu možno užívať výživové doplnky pre udržanie dobrého zdravia prostaty. Medzi osvedčené patria:

Zväčšená prostata a erektilná dysfunkcia

Pozitívnou správou, ktorá isto poteší nejedného muža, je fakt, že zväčšenie prostaty nemá priamy vplyv na sexuálny život muža. Áno, jej príznaky sú veľmi nepríjemné, nespôsobuje však problémy dosahovať erekciu, predčasnú ejakuláciu ani impotenciu.

Riziká a vplyv na pohlavný život ale môže prinášať operácia, výsledkom ktorej (ak sa nepodarí podľa plánu), môže byť neschopnosť splodenia potomka prirodzeným spôsobom, spôsobená spätným chodom semena do močového mechúra. Prípadne sa môže vyskytnúť aj mierne zhoršenie zdravotného stavu alebo inkontinencia. Ide ale o veľmi zriedkavé prípady, takže ak Vás takáto operácia čaká, zbytočne sa nimi nestresujte.

Prostata – funkcia, zväčšená prostata príznaky a liečba
3.8 (75%) 8 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist TOPlist