Vazektómia – antikoncepcia pre mužov

Vazektómia je odborný názov pre sterilizáciu muža. Ide o metódu pánskej antikoncepcie, ktorá je vhodná pre tých, ktorí už nechcú mať viac detí. Ide o jednoduchý približne 30 minutový, no nezvratný zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne a iba v lokálnej anestézií.

Princíp je jednoduchý – približne 5mm rezom v hornej polovici mieška dôjde k prerušeniu semenovodov – dôjde k prerušeniu prirodzenej cesty, ktorou sa spermie dostávajú počas sexu zo semenníkov von. V praxi to teda znamená, že muž bude mať ejakulát bez prítomnosti spermií. Zákrok môže podstúpiť každý dospelý muž.

ambulancia

Vazektómia sa vykonáva ambulantne a trvá približne 30 minút

Sterilizácia muža je vykonávaná urológom, na základe písomnej žiadosti. Podpísaniu žiadosti predchádza rozhovor s lekárom, počas ktorého sa zisťuje nielen anamnéza pacienta, ale aj dôvody, ktoré ho vedú k tomuto zákroku. Pacient je následne poučený o priebehu zákroku aj o alternatívach, ktoré môže využiť. Okrem žiadosti musí pacient podpísať i informovaný súhlas s operáciou, ktorý tvorí súčasť dokumentácie operácie. Samotný zákrok môže byť vykonaný až 30 dní po podpise žiadosti, počas ktorých si pacient môže tento nezvratný krok ešte rozmyslieť.

Aké zmeny prinesie vazektómia?

Pre muža sa z hľadiska kvality sexu vykonaním tohto zákroku v podstate nič nemení. Muž je schopný pohlavne žiť tak, ako doposiaľ. Jeho ejakulát bude mať menší objem, nakoľko sa v ňom už nebudú nachádzať spermie. Nedochádza k hormonálnym zmenám, telo naďalej produkuje testosterón, nedochádza ani k zmenšeniu penisu, poruchám erekcie či zníženiu libida. Čo sa týka obmedzení – páni by mali po zákroku počkať na prvý sex aspoň týždeň – dva. Väčšinou sa zákrok zaobíde bez komplikácií, občas sa však môže vyskytnúť krvná zrazeninka či krvácanie. Na tieto vedľajšie dôsledky zákroku treba lekára upozorniť na prvom kontrolnom spermiograme.

Kondómy už dávno nie sú jediná antikoncepcia pre mužov.

Kondómy už dávno nie sú jediná antikoncepcia pre mužov.

Po úspešnej vazektómií sa však odporúča používať kondóm. V semenovodoch sa totiž môže nachádzať ešte nejaké množstvo spermií a preto by si páni mali dávať pozor približne 10 až 20 pohlavných stykov po vykonaní zákroku. Môže totiž dôjsť k nežiadúcemu oplodneniu partnerky.

Táto antikoncepcia pre mužov je oveľa jednoduchšia ako sterilizácia ženy. V porovnaní so ženským pohlavím ide zároveň aj o oveľa lacnejšie a najmä zdravšie riešenie, keďže muž nepotrebuje pravidelne užívať žiadne lieky. Cena vazektómia sa pohybuje na úrovni približne 300 EUR. Ide o jednorázovú “investíciu”, ktorú nemusia už nikdy zopakovať. Cena sa samozrejme môže u jednotlivých lekárov líšiť.

 

Vazektómia – antikoncepcia pre mužov
Ohodnoťte článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOPlist TOPlist